EE50101S1-1000U-999 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sunon Fans
In Stock: 999
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 7 694
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Sleeve 13.0 CFM (0.364m³/min) 2 Wire Leads
EE50101S1-1000U-999
DigiKey Part Number
259-EE50101S1-1000U-999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE50101S1-1000U-999
Description
FAN AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EE50101S1-1000U-999 Models
Category
Noise
30.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.08 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Current Rating (Amps)
0.090A
Width
10.00mm
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Air Flow
13.0 CFM (0.364m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C