STM32L031E6Y6TR
DigiKey Part Number
497-18804-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18804-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L031E6Y6TR
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 25WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 25-WLCSP (2.1x2.49)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L031E6Y6TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 10x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz