SMBJ48A-TR
DigiKey Part Number
497-12779-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12779-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12779-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48A-TR
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 8.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ48A-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V