BZW50-15RL
DigiKey Part Number
497-4189-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-4189-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW50-15RL
Description
TVS DIODE 15VWM 35VC R6
Customer Reference
Detailed Description
35V Clamp 1714A (1.714kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZW50-15RL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1714A (1.714kA) (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
13500pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
16.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V