SICR20650WT
DigiKey Part Number
1655-SICR20650WT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICR20650WT
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO-247AD
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
650pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A