20CJQ060
DigiKey Part Number
1655-20CJQ060TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-20CJQ060CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-20CJQ060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20CJQ060
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V Surface Mount TO-261-4, TO-261AA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Technology
Schottky
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 1 A