20CJQ060 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20CJQ060 |
Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V SOT-223 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V Surface Mount TO-261-4, TO-261AA |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer SMC Diode Solutions | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 60 V |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Technology Schottky | Supplier Device Package SOT-223 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 1 A |