GSM11-28AAG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
GSM11-28AAG
GSM11-28AAG
DigiKey Part Number
271-2245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSM11-28AAG
Description
AC/DC CONVERTER 28V 11W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
77%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.28" L x 2.00" W x 0.56" H (57.9mm x 50.8mm x 14.3mm)
Voltage - Output 1
28V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
390 mA