F1B1-464612-120M
DigiKey Part Number
595-F1B1-464612-120MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1B1-464612-120M
Description
FIXED IND 12UH 970MA 432 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 970 mA 432Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1B1-464612-120M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
850mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
432Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)