IUGNF66-33465-20
DigiKey Part Number
723-1407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IUGNF66-33465-20
Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 20A 250 V AC 80 V DC Toggle Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Sensata-Airpax
Voltage Rating - DC
80 V
Series
Actuator Type
Toggle
Packaging
Bulk
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
20A