Image for RCLAMP1851PQ.C is not available
RCLAMP1851PQ.C
DigiKey Part Number
600-RCLAMP1851PQ.CTR-ND - Tape & Reel (TR)
600-RCLAMP1851PQ.CCT-ND - Cut Tape (CT)
600-RCLAMP1851PQ.CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCLAMP1851PQ.C
Description
TVS DIODE 18VWM 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6V Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
24W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.45pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
18.5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
6V