Image for ZLTMM-105-02-S-D-260 is not available
ZLTMM-105-02-S-D-260
DigiKey Part Number
612-ZLTMM-105-02-S-D-260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLTMM-105-02-S-D-260
Description
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.260" (6.60mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions Loaded
All
Features
Keying Slot
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C