Image for ZLTMM-105-02-G-D-265 is not available
ZLTMM-105-02-G-D-265
DigiKey Part Number
612-ZLTMM-105-02-G-D-265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLTMM-105-02-G-D-265
Description
2.00 MM SHROUDED VARIABLE STACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.265" (6.73mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C