50SEV3.3M4X5.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 9 671
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 2 894
Datasheet
In Stock: 629
In Stock: 1
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
50SEV3.3M4X5.5
DigiKey Part Number
1189-2466-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SEV3.3M4X5.5
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50SEV3.3M4X5.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
17 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
25.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C