25YXH47MEFC5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2 703
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 176
Datasheet
In Stock: 860
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 5
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
25YXH47MEFC5X11
DigiKey Part Number
25YXH47MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXH47MEFC5X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXH47MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C