UFZVFHTE-174.7B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 2 050
Datasheet
Zener Diode 4.7 V 500 mW ±2.78% Surface Mount UMD2
UFZVFHTE-174.7B
DigiKey Part Number
UFZVFHTE-174.7BTR-ND - Tape & Reel (TR)
UFZVFHTE-174.7BCT-ND - Cut Tape (CT)
UFZVFHTE-174.7BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVFHTE-174.7B
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UFZVFHTE-174.7B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.78%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
UMD2
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms