LP3985ITLX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LP3985ITLX-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LP3985ITLX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5-DSBGA
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-DSBGA (1.5x1.2)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
250 µA
Part Status
Active
PSRR
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
5-WFBGA, DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA