R9A06G033NGBG#AC1
DigiKey Part Number
559-R9A06G033NGBG#AC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R9A06G033NGBG#AC1
Description
IC MPU RZ 125/500MHZ 324LFBGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M3 Microprocessor IC RZ/N1S 2 Core, 32-Bit 125MHz, 500MHz 324-LFBGA (15x15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R9A06G033NGBG#AC1 Models
Category
Display & Interface Controllers
LCD
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Ethernet
10/100/1000Mbps
Series
USB
USB 2.0 (2)
Packaging
Tray
Voltage - I/O
1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M3
Security Features
AES, ARC4, DES, 3DES, MD5, SHA-1, SHA-224, SHA-256
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
125MHz, 500MHz