RACM16E-05SK/277
DigiKey Part Number
945-RACM16E-05SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM16E-05SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 5V 16W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 3.2A 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM16E-05SK/277 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Recom Power
Features
Baseplate, PFC, Standby Output, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
82%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.09" W x 0.91" H (52.7mm x 27.6mm x 23.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, FCC, UKCA
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3.2A
Line Regulation
±0.2%
Power (Watts)
16 W
Load Regulation
1%