RAC10-24SC/277 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 306
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 5 109
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 420mA 80 ~ 305 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC10-24SC/277
DigiKey Part Number
945-2107-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC10-24SC/277
Description
AC/DC CONVERTER 24V 10W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RAC10-24SC/277 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.3%
Current - Output (Max)
420mA
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
10 W