PLS-031B-6PAI
DigiKey Part Number
2010-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS-031B-6PAI
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH SPST/NC
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch SPST-NC Output Panel Mount, M8 Thread
Category
Current
1.5 A
Switch Actuation Level
1.22" (31mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Voltage Rating
250VAC