TXS2SS-24V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXS2SS-24V
DigiKey Part Number
255-2357-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SS-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
8.3 kOhms
Coil Current
2.9 mA