ERZ-E14A911S1
DigiKey Part Number
P124373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A911S1
Description
VARISTOR 910V 7.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
910 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
510J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V