EEU-FC1H470H
DigiKey Part Number
P19659CT-ND - Cut Tape (CT)
P19659TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1H470H
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1H470H Models
Ripple Current @ Low Frequency
169 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 100 kHz
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C