EEE-HC1E470XP
DigiKey Part Number
PCE3753TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3753CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3753DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HC1E470XP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HC1E470XP Models
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
110.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C