OD4028-12HBXC
DigiKey Part Number
OD4028-12HBXC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4028-12HBXC
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 26.5 CFM (0.742m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
57.0dB
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.800A
Width
28.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
26.5 CFM (0.742m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C