OA225AN-11-1TB18_view1
OA225AN-11-1TB18_view3
OA225AN-11-1TB18
DigiKey Part Number
1053-1056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA225AN-11-1TB18
Description
FAN AXIAL 225X80MM BALL 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 225mm L x 225mm H Ball 600.0 CFM (16.80m³/min) Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OA225AN-11-1TB18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
72.0W
Manufacturer
Orion Fans
RPM
2800 RPM
Series
Termination
Terminal Block
Packaging
Box
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 225mm L x 225mm H
Weight
4.7 lbs (2.1 kg)
Width
80.00mm
Current Rating (Amps)
0.700A
Air Flow
600.0 CFM (16.80m³/min)
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Static Pressure
0.670 in H2O (166.9 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Metal
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C