NCP698SQ25T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP698SQ25T1G |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 150MA SC-82AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP698SQ25T1G Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 6 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-82A, SOT-343 |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package SC-82AB |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 150mA |