NCP1117ST33T3G
DigiKey Part Number
NCP1117ST33T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP1117ST33T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP1117ST33T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1117ST33T3G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
EDA/CAD Models
NCP1117ST33T3G Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
64dB (120Hz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA