MMSZ12T3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 108 288
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 4 244
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
MMSZ12T3G
DigiKey Part Number
MMSZ12T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ12T3G
Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMSZ12T3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms