FAN2558S25X | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FAN2558S25XFSTR-ND - Tape & Reel (TR) FAN2558S25XFSCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FAN2558S25X |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 180MA SOT23-5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FAN2558S25X Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 150 µA |
Mfr | PSRR 50dB (100kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Control Features Enable, Power Good |
Part Status Obsolete | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Base Product Number |