BZX84C15ET1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 42 130
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 14 418
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 15 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3,TO-236-3,Micro3,SSD3,SST3
BZX84C15ET1
DigiKey Part Number
BZX84C15ET1OS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15ET1
Description
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C15ET1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms