BZX84C15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 65 195
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 3 501
Datasheet
Similar
In Stock: 68
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Panjit International Inc.
Comchip Technology
Zener Diode 15 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C15
DigiKey Part Number
BZX84C15FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15
Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C15 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms