BZX84C13_D87Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 67 490
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Zener Diode 13 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C13_D87Z
DigiKey Part Number
BZX84C13_D87Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C13_D87Z
Description
DIODE ZENER 13V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms