S8VK-X12024A-EIP
DigiKey Part Number
Z8830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-X12024A-EIP
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8VK-X12024A-EIP Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.39" L x 2.17" W x 3.54" H (86.0mm x 55.0mm x 90.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
90V
Approval Agency
CE, cURus, EAC, KC, RCM, TUV, UL
DC Voltage - Input (Max)
350V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V