K3MA-F-A2 24VAC/VDC
DigiKey Part Number
K3MA-F-A224VAC/VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K3MA-F-A2 24VAC/VDC
Description
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tachometer 24VAC/DC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K3MA-F-A2 24VAC/VDC Models
Category
Input Type
No Voltage, Voltage
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Output Type
Relay (2)
Series
Voltage - Supply
24VAC/DC
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Tachometer
Termination Style
Screw Terminal
Operating Mode
Up
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Count Rate
5kHz
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Number of Characters Per Row
5
Weight
0.441 lb (200.03 g)
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Base Product Number
Display Characters - Height
0.560" (14.20mm)