WHB1R0FET
WHB1R0FET
DigiKey Part Number
WHB1R0FETR-ND - Tape & Reel (TR)
WHB1R0FECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHB1R0FET
Description
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WHB1R0FET Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)