172-050-143R911
DigiKey Part Number
37-172-050-143R911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-143R911
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
5A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C