172-050-143R021
DigiKey Part Number
37-172-050-143R021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-143R021
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating (Amps)
5A
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
500V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C