PAN14EE12AA1
PAN14EE12AA1
PAN14EE12AA1
DigiKey Part Number
942-PAN14EE12AA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAN14EE12AA1
Description
STANDARD MOTOR 12850 RPM 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 12850 RPM 12VDC
Category
RPM
12850 RPM
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.694 / 4.9
Series
Size / Dimension
Round - 0.953" Dia (24.20mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.453" (11.50mm)
Type
DC Motor
Termination Style
Connector
Function
Standard
Weight
0.086 lb (39.01 g)
Motor Type
Brushed
Base Product Number
Voltage - Rated
12VDC