UWZ1E331MCL1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UWZ1E331MCL1GS |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UWZ1E331MCL1GS Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 190 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 285 mA @ 10 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |