UTT1E470MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 845
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 6 203
Datasheet
In Stock: 0
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UTT1E470MDD
DigiKey Part Number
493-3275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTT1E470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UTT1E470MDD Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
65.2 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
163 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
1.1 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C