UHE1E470MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 16 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6 812
Datasheet
Rubycon
In Stock: 688
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 932
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1E470MDD1TD
DigiKey Part Number
493-15238-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15238-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E470MDD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1E470MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
147 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C