PTVS3V3S1UTR-QX
DigiKey Part Number
1727-PTVS3V3S1UTR-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PTVS3V3S1UTR-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PTVS3V3S1UTR-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS3V3S1UTR-QX
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8V Clamp 43.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 185°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
SOD-123W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
5.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8V