PTVS3V3P1UP-QX
DigiKey Part Number
1727-PTVS3V3P1UP-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PTVS3V3P1UP-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PTVS3V3P1UP-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS3V3P1UP-QX
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8V SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8V Clamp 75A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
5.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
8V