PMEG100T50ELP-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T50ELP-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100T50ELP-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100T50ELP-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T50ELP-QX
Description
DIODE SCHOTT 100V 5A SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Reverse Recovery Time (trr)
12.5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
300pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Mounting Type
Current - Average Rectified (Io)
5A
Package / Case
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
895 mV @ 5 A
Supplier Device Package
SOD-128/CFP5
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C