BZX884-B7V5,315
DigiKey Part Number
2156-BZX884-B7V5,315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884-B7V5,315
Description
DIODE ZENER 7.5V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V