BZX84-A4V3,215
DigiKey Part Number
1727-5607-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5607-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5607-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-A4V3,215
Description
DIODE ZENER 4.3V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 250 mW ±1% Surface Mount TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±1%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW