BUK7K8R7-40EX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 781
Datasheet
Mosfet Array 40V 30A 53W Surface Mount LFPAK56D
BUK7K8R7-40EX
DigiKey Part Number
1727-1800-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1800-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1800-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7K8R7-40EX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 30A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21.8nC @ 10V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1439pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
53W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q100
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
30A
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.5mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package
LFPAK56D
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA