BUK7K18-40EX
DigiKey Part Number
1727-1852-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1852-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1852-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7K18-40EX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 24.2A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 24.2A 38W Surface Mount LFPAK56D
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.8nC @ 10V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
808pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
38W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Qualification
AEC-Q100
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
24.2A
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package
LFPAK56D
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA